© 2019 designed by ImagIn Studios

  • Facebook - Grey Circle
  • LinkedIn - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle

VYKUROVANIE

Krby a mastencové pece

Pri novostavbách, aj pri rekonštrukciách starších domov, ľudia čoraz viac realizujú i stavby krbov. A to nielen kvôli estetike ,prípadne dizajnu, ale hlavne, pretože krby majú vynikajúce tepelné vlastnosti. 
K používaniu krbov nepotrebujeme elektrinu, plyn a ani iný zdroj energie. V krbovej obostavbe totiž cirkuluje výhradne vzduch z interiéru. Teplo krb neodovzdáva len cez sklo vložky, ale produkuje cez obostavbu akumulačné teplo, podobne ako radiátory. Vzduch z miestnosti sa dostáva do krbovej obostavby cez dolnú mriežku, okolo krbovej vložky sa zohreje a cez hornú mriežku sa zohriaty vracia do interiéru.

Ťažké akumulačné pece z mastenca, po nahriatí dlhodobo vyžarujú príjemné sálavé teplo. Nízka spotreba dreva, vysoká účinnosť, a s tým spojená vysoko ekologická a ekonomická prevádzka, sú hlavné výhody mastencových pecí.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá využívajú dostupné teplo zo vzduchu,  zeme alebo z vody. Tešia sa stále väčšiemu záujmu. Aj preto, že toto teplo je k dispozícii zadarmo a možno ho energeticky veľmi efektívne zhodnotiť.

Princíp je v podstate opačný ako pri chladničke, ktorej účelom je „vytvoriť zimu" vo vnútri. Von sa teplo odvádza cez chladič umiestnený na zadnej strane chladničky. Tepelné čerpadlo, naopak, odoberá teplo z vonkajšieho chladnejšieho prostredia a pri vyššej teplote ho odovzdáva do vykurovacieho systému. Premena prebieha efektívnejšie vtedy, ak je rozdiel teplôt čo najmenší.

Pri použití 1 kWh energie, najčastejšie vo forme elektriny na pohon kompresora, možno získať 2- až 5-násobok energie na vykurovanie, ohrev teplej vody alebo chladenie. Tepelné čerpadlá sa najviac používajú v rodinných domoch, ale vhodné sú aj pre verejné budovy, prípadne aj pre výrobné podniky.

Biomasa

Biomasa si postupne nachádza čoraz viac priaznivcov. Okrem pozitívnych ekologických aspektov, ktoré vykurovanie biomasou prináša, existuje ďalší benefit pre domácnosť. Lacnejšie teplo. Ceny energií sa zvyšujú a mnohí sa presvedčili, že s biomasou možno ušetriť. Úspory sa pohybujú v desiatkach percent. Cena dreva totiž tvorí asi tretinu ceny plynu. Okrem toho dokážu súčasné kotly na biomasu svojou účinnosťou konkurovať aj moderným palivám. I keď počiatočné náklady na vykurovanie biomasou sú o niečo vyššie, investícia sa vráti v pomerne krátkom časovom horizonte.

Podlahové kúrenie

Na vyhrievanie pomocou elektrickej energie sa používajú odporové káble alebo rohože, ktoré sú napojené na elektrickú sieť. K premene elektrickej energie na tepelnú dochádza v odporovom vykurovacom jadre kábla, ktorý následne vykuruje aj vrstvy nad ním, ktoré zas odovzdávajú teplo vzduchu, stenám a stropu miestnosti.

Montáž elektrického podlahového vykurovania je jednoduchšia, pretože si nevyžaduje pripojenie na teplovodný zdroj tepla. Preto je tento typ podlahovky vhodný do bytových domov s centrálnym vykurovaním alebo do budov, kde nie je zavedený plyn.

Ak domácnosť zásobuje teplom tepelné čerpadlo či kotol na biomasu, potom je výhodnejšie teplovodné podlahové vykurovanie. Jeho základný článok sú rúrky. Dôležité je, aby boli z kvalitného materiálu a odolné proti prenikaniu kyslíka do vykurovacej vody.

Na tento účel sa odporúča polybutén, ktorý dnes predstavuje najvyspelejší materiál. Priemer rúrky by mal byť okolo 15 mm. Teplovodné podlahové vykurovanie sa dá inštalovať mokrým alebo suchým spôsobom. Pri mokrom spôsobe sa vykurovacie rúrky zakryjú poterom z betónu alebo anhydridu.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now